Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Projekt czytelniczy "Moda na czytanie"

W roku szkolnym 2021/2022 w Szkole Podstawowej nr 1 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Jastrzębiej realizowany był projekt promujący czytelnictwo wśród uczniów z klas 1-3 pt. „Moda na czytanie”. Projekt realizowany był przez wychowawców klas 1-3, bibliotekarza oraz wszystkie dzieci z klas 1-3 od września 2021r do czerwca 2022r.

Głównym celem projektu było propagowanie czytelnictwa i zachęcanie dzieci do częstego sięgania po wartościowe dzieła literatury polskiej i światowej. Oprócz tego wyznaczono sobie cele szczegółowe, a wśród nich wzbogacanie słownictwa i wiedzy ogólnej, wyrabianie nawyku korzystania z bogactwa literatury pięknej, rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności ekspresyjnego wyrażania własnych przeżyć, rozwijanie twórczości literackiej i plastycznej, kształtowanie zmiany postaw i nastawienia do czytania, wyrobienie nawyku częstego sięgania po książkę. Ponadto projekt zakładał także rozwijanie wśród dzieci postaw koleżeństwa i wzajemnej życzliwości, integrację  międzyklasową, a także rozwijanie bliższej współpracy z rodzicami poprzez zaangażowanie ich w niektóre działania.

W ramach projektu uczniowie wzięli udział w różnych zorganizowanych działaniach oraz konkursach. Aby zachęcić uczniów do udziału, każdy konkurs był rozstrzygany osobno w każdej klasie.

Pierwszym działaniem zaproponowanym uczniom już w październiku było przeczytanie w domu samodzielnie lub z rodzicami wybranej baśni spośród podanych, a następnie wykonanie do niej pracy dowolną techniką na zajęciach plastycznych w szkole. Spośród wszystkich ilustracji w każdej klasie wyłoniono trzy najciekawsze i zostały one nagrodzone.

Drugim działaniem było zorganizowanie w listopadzie Dnia Pluszowego Misia połączonego z przyjęciem uczniów klasy I do grona czytelników biblioteki szkolnej i wypożyczeniem pierwszej książki. Uczniowie w ramach tego dnia wykonali portrety misia, wysłuchali historii o pluszowym misiu oraz przeczytanej bajki. Był to również czas na wspólne tańce i zabawę.

Kolejnym konkursem zorganizowanym już po feriach w lutym był konkurs „Spotkania z lekturą” na podstawie przeczytanej książki. Tym razem uczniowie mieli za zadanie przeczytać uważnie w domu wskazaną książkę, a następnie w klasach zorganizowany został test ze znajomości jej treści. Każda klasa miała do przeczytania inną lekturę: klasa 1 czytała „Plastusiowy pamiętnik”, klasa 2 „ O psie, który jeździł koleją”, a klasa 3 książkę  „Dziewczynka z parku”. Okazało się, że uczniowie doskonale pamiętali treść przeczytanych książek, konieczne było zorganizowanie dogrywek, by wyłonić zwycięzców.

Następnym konkursem był Konkurs Pięknego Czytania ze Zrozumieniem, który odbył się w marcu. Wzięli w nim udział chętni uczniowie. Mieli za zadanie przeczytać fragment poezji i prozy, wcześniej im nieznany. Uczniowie mieli kilka minut na zapoznanie się z tekstem, a następnie należało pięknie go odczytać. Ponadto trzeba było odpowiedzieć na dwa pytania do przeczytanego tekstu.

Kolejnym działaniem w ramach projektu był konkurs recytatorski, który odbył się w kwietniu. Uczniowie przygotowywali się do niego w domu, pod okiem rodziców. Tym razem trzeba było wybrać dowolny wiersz autorstwa polskiego poety, którego bohaterem jest zwierzę i przygotować recytację. Uczniowie mogli również wykorzystać różnorakie rekwizyty i stroje tak, by wzbogacić swoją recytację. Tym razem, oprócz wyłonienia zwycięzców w każdej klasie, konkurs miał wytypować uczniów do reprezentowania szkoły w gminnym konkursie recytatorskim "Kochamy poezję poetów dla dzieci - wiersze o zwierzętach".

Ostatnim działaniem o charakterze konkursu był konkurs ortograficzny zorganizowany w maju. Uczniowie napisali test ortograficzny, który sprawdzał znajomość zasad ortografii, a klasa 1 – test poprawnej pisowni, sprawdzający znajomość liter, umiejętność zapisu wyrazów i poprawnego łączenia liter w wyrazach.

Oprócz konkursów w ramach projektu w klasach zostały przygotowane kąciki czytelnicze tak, by uczniowie mogli sięgnąć po książkę w czasie przerw. Ponadto nauczyciele zachęcali uczniów do częstego odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek. Dzieci z klasy 1 i 2 udały się również do Publicznej Biblioteki w Jastrzębi, gdzie wysłuchały bajki przeczytanej przez panią z zespołu regionalnego Pogórzanie oraz odbyło się pasowanie na czytelnika.

Podsumowanie projektu „Moda na czytanie” odbyło się 14 czerwca 2022r. Był to również po raz pierwszy zorganizowany w szkole Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia uczniowie mogli przebrać się za postać z dowolnej bajki, a zamiast lekcji odbył się bal. Pani dyrektor Danuta Gargaś wręczyła nagrody i dyplomy zwycięzcom w poszczególnych konkursach w każdej klasie oraz dyplomy i drobne upominki wszystkim uczestnikom.

Wyniki konkursów przedstawiają się następująco:

Konkurs na pracę plastyczną do wybranej baśni

Klasa I:

I miejsce Milena Włudyka

II miejsce Igor Jurkiewicz

III miejsce Marcelina Gargula

Klasa II:

I miejsce Jakub Radziszewski

II miejsce Adrian Kras

III miejsce Kacper Hołda

Klasa III:

I miejsce Wiktoria Jurkiewicz

II miejsce Izabela Adamczyk

III miejsce Maja Baran

Konkurs „Spotkania z lekturą” – test ze znajomości przeczytanej książki

Klasa I:

I miejsce Jan Słowik

II miejsce Milena Włudyka

III miejsce Mateusz Kasperek i Łukasz Baniak

Klasa II:

I miejsce Adrian Kras

II miejsce Maja Jurkiewicz

III miejsce Oliwia Kulinowska

Klasa III:

I miejsce Krzysztof Michalik

II miejsce Gabriela Haraf

III miejsce Patryk Hołda

Konkurs Pięknego Czytania ze Zrozumieniem

Klasa I:

I miejsce Mateusz Kasperek i Krystian Rojek

II miejsce Lena Jopek

III miejsce Hubert Szczecina

Klasa II:

I miejsce Adrian Kras

II miejsce Maja Jurkiewicz

III miejsce Jakub Radziszewski

Klasa III:

I miejsce Izabela Adamczyk

II miejsce Gabriela Haraf

III miejsce Maciej Bednarz

Konkurs recytatorski poezji o zwierzętach

Klasa I:

I miejsce Marcelina Gargula

II miejsce Julia Jurkiewicz

III miejsce Jan Słowik

Klasa II:

I miejsce Jakub Radziszewski i Łukasz Maraś

II miejsce Sylwia Koniuszy

III miejsce Maja Jurkiewicz

Klasa III:

I miejsce Izabela Adamczyk

II miejsce Łucja Mruk

III miejsce Maciej Bednarz

Konkurs ortograficzny i poprawnej pisowni

Klasa I:

I miejsce Marcelina Gargula

II miejsce Hubert Szczecina

III miejsce Krystian Rojek

Klasa II:

I miejsce Adrian Kras

II miejsce Wiktor Figas

III miejsce Kacper Hołda

Klasa III:

I miejsce Izabela Adamczyk

II miejsce Łucja Mruk

III miejsce Gabriela Haraf

 

Ewaluacja projektu prowadzona była na bieżąco. Nauczyciele na podstawie rozmów z uczniami i obserwacji oceniali zaangażowanie dzieci i ich zainteresowanie zaproponowanymi działaniami. Uczniowie chętnie podejmowali wszelkie działania zaproponowane w ramach projektu. Również rodzice wykazywali się zaangażowaniem, pomagali dzieciom w przygotowaniach do konkursów. Udało się zrealizować wszystkie zaplanowane działania. W wyniku projektu na stałe zapisano w harmonogramie imprez szkolnych Dzień Postaci z Bajek. Będzie odbywał się corocznie pod koniec roku szkolnego i przybierał formę balu z przebraniami, najlepiej wykonanymi samodzielnie w domu, z elementami konkursów i zabaw międzyklasowych.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, którzy z dużym zaangażowaniem brali udział w projekcie, a rodzicom za pomoc i wyrozumiałość. Szczególne podziękowania składamy Radzie Rodziców za ufundowanie wszystkich nagród, które otrzymały dzieci.

Podsumowanie projektu czytelniczego klas I-III

ZAŁĄCZNIKI:

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny